Jak pozbyć się rysy z szyby?

Trudno wyobrazić sobie dom bez szkła. Od mebli, przez okna, aż po szklane drzwi przesuwne – szkło jest trwałe i przezroczyste, co czyni je idealnym medium uniwersalnym. Niestety, szkło, które się instaluje i zaczyna być gładkie i krystalicznie czyste, nie zawsze tak pozostaje. Gdy pojawi się rysa na oknie, czy trzeba wymienić szybę/okno?

Choć jest to dość odporny materiał, to jednak szkło może ulec porysowaniu. Na szczęście, porysowane szkło nie zawsze wymaga wymiany całego okna. W zależności od wielkości zarysowania, można je naprawić samodzielnie.

Oto kroki, które należy podjąć, aby usunąć rysy z szyby. Upewnij się, że zachowujesz odpowiednią ostrożność, ponieważ niewłaściwa metoda i wyposażenie może prowadzić do dalszych zarysowań i/lub uszkodzeń.

Zacznij od oceny i umycia szyby.

Pierwszym krokiem jest ustalenie, czy należy zadzwonić do profesjonalnego szklarza lub firmy produkującej okna/szkła, poprzez ocenę głębokości zarysowania. Jeśli uszkodzenie jest znaczne, jego samodzielne wyeliminowanie może być niemożliwe. Zachęcamy do skorzystania z usług naszej firmy w celu wymiany lub naprawy okna. Trójmiasto to obszar w jakim działamy.

Rysa na szkle którą można wyczuć na paznokciu, jest oznaką, że jest na tyle głęboka, że wymaga profesjonalnego potraktowania, zwłaszcza jeśli rysa znajduje się na szybie zespolonej. Jeśli jednak zarysowania są niewielkie, niektóre produkty i odrobina wyczucia sprawią, że szkło będzie wyglądać jak nowe.

Przed wypróbowaniem każdej z tych technik naprawy należy dokładnie umyć okno lub powierzchnię szyby, która wymaga naprawy. Po umyciu, trzeba pozostawić powierzchnię do całkowitego wyschnięcia. Praca na czystym szkle daje znacznie lepszy wynik, niż próba naprawy jego powierzchni pokrytej brudem lub kurzem.

Szkło bez zarysowań z powiewem świeżości.

Najłatwiejszą metodą naprawy szkła jest pasta do zębów. Zgadza się – zwykła pasta, której używasz do czyszczenia zębów, może również usuwać drobne rysy ze szkła. Standardowa pasta do zębów, szczególnie jeśli zawiera sodę jest szczególnie efektywna przy naprawie szkła. Dodatkowo, każda pasta do zębów posiada właściwości ścierne.

Używając mikrofibry lub innej czystej i miękkiej, niestrzępiącej się szmatki, okrężnymi ruchami wetrzyj dokładnie niewielką ilość pasty do zębów na zarysowane miejsce. Pozostaw na 30 sekund i zetrzyj nadmiar aby sprawdzić, czy nie jest konieczne ponowne nałożenie.

W zależności od zarysowania może być konieczne nawet kilkukrotne nałożenie pasty. Gdy rysa stanie się prawie niewidoczna, wytrzyj nadmiar i oczyść obszar wilgotną szmatką, a następnie wypoleruj suchą.

Użyj pasty polerskiej.

W przypadku zadrapań, które są nieco trudniejsze do usunięcia lepiej spisze się odrobina pasty polerskiej. Używając wacika lub czystej ściereczki z mikrofibry, delikatnie nanieś środek polerski wykonując koliste ruchy nad rysą. Staraj się używać jak najmniejszej ilości pasty, ponieważ nadmiar pasty może pogłębić uszkodzenie szkła. Aplikuj środek nie dłużej niż 30 sekund. Dla tej metody wystarczy jedna aplikacja. Po nałożeniu, należy usunąć resztki produktu wilgotną szmatką.

Specjalistyczne rozwiązanie w zakresie naprawy zarysowań

Ostatnią i zdecydowanie najskuteczniejszą opcją jest możliwość zakupu zestawu do naprawy zarysowań specjalnie dostosowanego do szkła i używania go zgodnie z instrukcją. Niektóre takie zestawy będą wyposażone w tarcze polerskie, więc może być konieczna dodatkowa ostrożność, aby zabezpieczyć się przed dalszymi uszkodzeniami i uniknąć ryzyka porysowania powierzchni bardziej.

Jeśli żadna z tych metod nie zadziała dla ciebie, to znak, że czas rozważyć wymianę okna lub szyby.