Ubezpieczenie OC. Jak wybrać? Opcja najtańsza lub pełniejsza ochrona.

Wybór polisy OC wydaje się być sprawą raczej łatwą. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego gwarantują, że zakres ochrony jest taki sam, bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, a działa ich w Polsce kilkadziesiąt. Tak więc wystarczy porównać warunki finansowe poszczególnych ofert i wybrać najtańszą. Ale czy zawsze to właśnie cena decyduje o atrakcyjności oferty? W artykule przybliżymy kilka kwestii związanych z wyborem najlepszego ubezpieczenia OC.

Najniższa cena jako kryterium wyboru.

Cena polisy jest jednym z kluczowych, często decydujących kryteriów wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego. I jest to rozwiązanie jak najbardziej racjonalne dla osób, którym zależy tylko na podstawowej ochronie i które chcą kupić jedynie ubezpieczenie OC. Zakres polisy OC, sumy gwarantowane są z góry ustalone, tak więc firmy ubezpieczeniowe konkurują tu jedynie ceną. W takiej sytuacji oferta najtańsza jest ofertą najlepszą.

Dodatkowe opcje.

Konkurencja na rynku sprawia, że ubezpieczyciele oferują klientom dodatkowe zakresy ubezpieczeń, niektóre z nich bezpłatnie, inne za mniejszą lub większą dopłatą. Najpowszechniejszym rozwiązaniem jest pakiet ubezpieczeniowy OC/AC (AutoCasco – ubezpieczenie obejmujące zdarzenia z winy kierowcy, kradzież pojazdu, działania żywiołów), wraz z dodatkowymi opcjami, jak:

  • Assistance – ochrona w zakresie usług pomocowych (m.in. serwis, holowanie pojazdu, opieka medyczna)
  • NNW – ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (ochrona życia i zdrowia kierowcy oraz pasażerów)

Dodatkowo ubezpieczyciele oferują, bezpłatnie lub za niewielką opłatą, zieloną kartę, odpowiednik OC wymagany podczas podróży do niektórych krajów. Ubezpieczenie może dotyczyć również poszczególnych elementów pojazdu, jak szyby czy opony, przy czym należy zwrócić uwagę na zakres wyłączeń odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co do zasady – rozbudowane warianty polis ubezpieczeniowych, pakiety, dedykowane są dla osób, którym szczególnie zależy na możliwie pełnym zakresie ochrony. W innym przypadku warto zdecydować się na polisę OC z opcjami dodanymi bezpłatnie.

Pakiet OC/AC. Czym się kierować? Decydując się na wybór pakietu OC/AC powinniśmy przeanalizować oferty pod kątem konkretnych szczegółów. Wynika to z faktu, że ubezpieczenie AC nie gwarantuje określonej kwoty pieniędzy. Jest to uwarunkowane różnego rodzaju czynnikami. Po pierwsze znaczenie ma wariant serwisu (autoryzowany, partnerski, kosztowy) i sposób finansowania naprawy – przeznaczona suma pieniędzy lub naprawa bezgotówkowa w wyznaczonym warsztacie. Ponadto ubezpieczyciel może określić kwotę wkładu własnego kierowcy w usunięcie szkody. Należy również uwzględnić czy naprawa pojazdu dokonana będzie przy użyciu części oryginalnych, czy też zamiennych. Oczywiście bardzo istotne jest zapoznanie się z warunkami, w których odpowiedzialność ubezpieczyciela zostanie wyłączona. Może bowiem okazać się, że atrakcyjna na pierwszy rzut oka oferta jest obwarowana zapisami, które w znacznym stopniu utrudnią nam uzyskanie zadośćuczynienia.